אנו מפרסמים כאן דיווח קצר על הכנס אשר התקיים ב-5 בדצמבר 2017 במוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב ובמהלכו נדון גם נושא הילדים שהסתתרו במנזרים במהלך השואה.

dorot hemshekh

בעמותת דורות ההמשך נערך ב-5 בדצמבר 2017 כנס על תקומת השואה "לאן? לארץ ישראל", ובו דובר, בין היתר גם על ילדים יהודיים שניצלו הודות למנזרים השונים, בהם שירתו נזירות ונזירים רחמניים. הכנס נערך במוזיאון ארץ-ישראל ברמת אביב, תל-אביב, ובו נכחו כ-500 איש.

בין נושאי-הדברים בכנס היתה גם לאה בלינט שסיפרה על המנזר בו הסתירו אותה. לאה מספרת כי המנזרים עשו זאת מיוזמתם-שלהם, כל מנזר לפי יכולתו, ולא כי קיבלו על כך הוראה מגבוה. היא מוסיפה ואומרת כי אף נזירה (או נזיר) לא ניסו לנצר את הילדים, אלא טיפלו בהם במסירות בהתאם להבנתם (בעיקר, לדבריה, המנזרים הפרנציסקנים הם אלו שהצילו ילדים רבים, אם-כי פה ושם היו גם מנזרים נוספים)
.
אחד המשתתפים שהגיע לכנס ואשר אחת מילדות המנזרים שומרת איתו על קשר עד היום, היה האב גרגור פבלובסקי. האב גרגור הנו ניצול-שואה, בן לעם היהודי, אשר הוסתר בעת השואה בידי פולנים שונים, נדד מכפר לכפר ובתום המלחמה החליט להצטרף לכנסייה כאיש-דת. כיום הוא חי בישראל, פועל ומשרת את קהילתו בכנסייה ביפו.

לצפייה בראיון עם לאה בלינט ב-1995 כאן