ב-3 בנובמבר 2017, ביקר האפיפיור פרנסיסקוס במשכן הקברים של פוסה ארדיאטינה ברומא, בו נמצאים קבריהם של 335 מרטירים שמתו בטבח שהוזמן על ידי היטלר בשנת 1944.

pope fosse

עם הגיעו, האב הקדוש התקבל על ידי מנהל משכן הקברים ועל ידי הרב הראשי של רומא, ריקרדו די סגני. האפיפיור בירך כמה מֵחברי האיגוד הלאומי של משפחות האיטלקים שנפלו בגלל אהבת מולדתם (ANFIM), את האנשים הנוכחים שם, וגם כמה קרובי משפחה של קורבנות הטבח.

האפיפיור נכנס למערות ונשאר זמן מה בתפילה לפני המקום שבו מתו חיילים איטלקים, אחר כך הוא ביקר בקברים והניח ורדים לבנים על אחדים מהם תוך כדי תפילה בדממה. לבסוף, אחרי ששמע את תפילתו של הרב הראשי של רומא, האפיפיור פרנסיסקוס התפלל ואמר:
"אלוהי אברהם, יצחק, אלוהי יעקב, אתה הצגת את עצמך למשה בשם זה כאשר גילית לו את רצונך לגאול את עמך מעבדות מצרים – אלוהי אברהם, אלוהי יצחק ואלוהי יעקב, אלוהי הברית הקרובה עם האדם. אתה האל המאחד את עצמו בברית של אהבה נאמנה לנצח, אל רחום וחנון עם כל אדם ועם כל עם שסובל דיכוי. "רָאֹ֥ה רָאִ֛יתִי אֶת־עֳנִ֥י עַמִּ֖י אֲשֶׁ֣ר בְּמִצְרָ֑יִם וְאֶת־צַעֲקָתָ֤ם שָׁמַ֙עְתִּי֙ מִפְּנֵ֣י נֹֽגְשָׂ֔יו". אלוהי הפָּנים והשמות, האלוהים של כל אחד מ-335 האנשים שמתו כאן, ב -24 במרץ 1944, ושרידיהם נחים בקברים אלה. אתה, האדון, מכיר את פניהם ואת שמותיהם: כולם, כולל השנים עשר שאינם ידועים לנו.

אין אדם בלתי ידוע לך. אלוהי ישוע, אבינו שבשמים: בזכותו, הצלוב שקם לתחייה, אנו יודעים כי שמך - אלוהי אברהם, אלוהי יצחק ואלוהי יעקב - אומר שאינך האל של המתים, אלא של החיים, כי ברית אהבתך הנאמנה חזקה ממוות וכי היא ערבון לתחיית המתים.

ה' אלוהינו, במקום זה שמוקדש לזכרם של אלה אשר מתו למען חירות וצדק, תן שנסיר את סנדלי האנוכיות והאדישות שלנו, ונשמע בשקט את שמך דרך הסנה הבוער של משכן הקברים הזה. אלוהי אברהם, אלוהי יצחק ואלוהי יעקב, אלוהי ישוע, אלוהי החיים. אָמֵן."

משכן הקברים של הפוסה ארדיאטינה נוסד להנצחת זכרו של הטבח האכזרי שביצעו הנאצים ב- 24 במרס 1944, ברומא , בבורות של רחוב ארדיאטינה. הוא נחנך חגיגית ב -1949, לרגל יום השנה החמישי לטבח. באותו מכלול ניתן למצוא את המערות, שבהן נספו הפצועים, את משכן הקברים, ואת הקבוצה הפיסולית המבטאת במפורש את הטרגדיה של 335 המרטירים.

לפני שעזב את המקום, כתב האב הקדוש בספר הכבוד של משכן הקברים בפוסה ארדיאטינה: "אלה הם פירות המלחמה: שנאה, מוות, נקמה. . . סלח לנו, אדון". בסוף ביקורו חזר האפיפיור לוותיקן, שם הוא ניגש אל מערת הבזיליקה של הוותיקן לתפילה פרטית למען האפיפיורים שנקברו שם ועבור כל המתים.