שנים רבות רשות השידור משדרת תוכנית רדיו קצרה "רגע של עברית" ופעמיים בתקופת החגים שידרו ראיון עם האב דוד נויהאוז על הקהילות הקתוליות דוברות העברית. האב דוד נעזר בחיבור השידורים על ידי האח יוחנן אליחי.

iba_radio

התוכנית הראשונה שודרה ב-25 בדצמבר 2014, ביום חג המולד:

מנחם: שלום, כאן מנחם פרי ואתי, לרגל חג המולד המתקרב, האב ד"ר דוד נויהאוז, סגן הפטריארך הלטיני בירושלים, מרצה לחקר המקרא והנצרות ובעל פרסומים רבים בתחומים האלה, וגם - הממונה על הקהילות הנוצריות הדוברות עברית. מַהן הקהילות האלה, האב נויהאוז?

האב נויהאוז: הקהילה הקתולית הדוברת עברית תחְגוג בשנה הבאה 60 שנה לַהקמתה. הקימו אותה ישרְאלים שונים ומגוונים, וּבֿהם נוצרים וילדיהם שעלו ארצה עם בני משפחה יהודים, חסידי אומות העולם שבאו והתיישבו בארץ, נוצרים שבחֲרו לחיות או לעבוד בישראל ודיברו עברית בחיי היומיום - בהם גם נזירים ונזירות לא מעטים. העברית היא שפת המדינה והחברה, ולכן טבעי היה שהנוצרים החיים בקרב העם היהודי בישראל יתחילו להתפלל ולהביע את אמונתם בשפה העברית שהפכה לשפתם היום-יומית. בשנים האחרונות הצטרפו אל דוברי העברית מהגרי עבודה וּמְבקשי מקלט, מהם שהֵקימו כאן משפחות וילדיהם לומדים אצלנו בבתי הספר ומדברים עברית ככל הישראלים. גם נוצרים דוברי ערבית במוצאם, העוברים שמסיבות כלשהן לגור בַּאֲזורים יהודיים, בעיקר לצוֹרכֿי עבודה, נמנים עם דוברי העברית. הרצל ובֿן יהודה אולי לא חשבו על זה, אבל בְּפֿועל כיום העברית היא גם שפה של מיעוט נוצרי והיא שפת תפילותיהם ואמונתם.

מנחם: האב ד"ר דוד נויהאוז. תודה רבה וחג שמח!

התוכנית השנייה שודרה ביום א, ה-4 בינואר 2015, ביום חג ההיגלות.

מנחם: שלום, כאן מנחם פרי והאב ד"ר דוד נויהאוז, סגן הפטריארך הלטיני בירושלים, וראש הקהילות הנוצריות הדוברות עברית. האב נויהאוז, איך אתם מתמודדים עם חוסר במילים עבריות כדי להנחיל את אמונתכם לנוצרים דוברי עברית?

האב נויהאוז: האתגר לתרגם את מינוח האמונה הנוצרית לעברית למען הנוצרים דוברי העברית ממשיך להעסיק אותנו. אנו מקיימים את שיחתנו בִּזמן הנקרא "הציפּייה" - Advent בלועזית - השָבועות הקודמים לחג המולד, שבהם מצפים לבואו של המשיח. דוגמא אחרת היא המילה עַמַּאי המתרגמת את המונח lay person, אדם מן המניין אשר אינו מוסמך לשרת בקודש. עמאי הוא אֶחד מעם האלוהים, כמו שטוראי הוא אחד מטור חיילים. העמאי דואג לעם האלוהים, מטפל בו. הסיומת -אַי מַביעה תפקיד והשתייכות. עוד חידוש שהתאמנו לִצרכינו הוא המילה הוֹחדה. מהשורש יָחַ"ד, שהוא מעין אח-תאום של השורש אָחַ"ד. הוֹחָדָה, כמשקל הוֹלָדָה, היא מעשה המאמין כאשר הוא אוכל את לחם הקודש ושותה מכוס היין המהווים בעבורו את גופו של ישוע ואת דמו. ישוע מוֹחיד אותנו, ואנחנו נוחדים, כלומר מקבלים את לחם הקודש. בִּזכות תלמידי בן יהודה בקהילותינו הנוצריות, אנחנו משקיעים מאמצים לעברת את שפתנו, וּבֿכך, אנחנו גם מדגישים את שורשינו בארץ ישראל.

מנחם: האב ד"ר דוד נויהאוז – תודה רבה.