עיתון "ידיעות אחרונות" חושף סיפור מרתק אודות הצלת 1200 יהודים מאירופה בימי מלחמת העולם השנייה. תודה לחבר קהילת יפו שהפנה את תשומת ליבנו למאמר זה.
זהו סיפור על הסתרת כ-100 ילדים יהודיים ונשים יהודיות במנזר בבודפשט בימי שלטון אנשי "צלב החץ ההונגרי" בשלהי הכיבוש הנאצי, מה-15 באוקטובר 1944 ועד פברואר 1945. הילדים זוכרים את חג המולד במנזר.
ל. מקהילת חיפה שלחה לנו מאמר מרגש של ליאורה גולדברג שפורסם בעיתון "ג'רוסלם פוסט" (ב-13 בדצמבר 2009) ותורגם לעברית במבזקון. סיפור ההגמון היווני האורתודוקסי כריסוסטומוס וראש העיר קררי באי זקינתוס אשר ביוון בימי השואה הינו סיפור של אומץ ועדות ושניהם הוכרו כחסידי אומות העולם על ידי יד ושם.
אחינו דניאל מקהילת יפו הפנה את תשומת ליבנו לנזירה מאנגליה, האם ריקרדה בושמפ המברו, אשר גילמה תפקיד גורלי בהצלת 60 יהודים במנזרה ברומא בימי מלחמת העולם השנייה.

עיתון "הארץ" הישראלי, בגיליון מה-7 ביולי 2010 בשפה האנגלית, הכיל מאמר בנושא מחקר חדש אודות האפיפיור פיוס ה-12 וייתכן שמחקר זה ישנה את העמדות השליליות כלפי האפיפיור של תקופת המלחמה.

אירוע מיוחד התקיים ברומא: מיסה שנערכה לזכרם של שני דיפלומטים אנטי-נאצים ששעו לקול מצפונם. ש.ר, באדיבותה, סכמה את תוכן המאמר מזניט לקוראינו בעברית.

  ורנטיץ, שהיה יוגוסלביה, הסתיר יהודים בביתו בימי השואה ועלה ארצה. הוא היה יו"ר עמותת חסידי  אומות העולם בישראל.

ד"ר גרטרוד לוקנר (1900 - 1995) הלכה לעולמה ב-1995. היא פעלה רבות במשך ימי השואה להציל יהודים. בית האבות שנוסד בנהרייה על ידי גב' אלישבע המקר נקרא על שמה. אנחנו מפרסמים כאן מאמר של יחיאל אליסר, עובד משרד החוץ הישראלי לשעבר, שפורסם בעיתון הארץ ב-24 בינואר 1996, כמה חודשים אחרי מותה.

דניאל, מקהילת יפו, שלח לנו דיווח אודות האב ימליאן קובצ'ה.

ההיסטוריון האנגלי היהודי המכובד, סיר מרטין גילברט, פרסם מאמר מערכת בעיתון "הארץ" בשפה האנגלית (5.12.2008) ובו הוא מאיץ לכולם לחכות בסבלנות עד אשר הוותיקן יפתח את הארכיונים ואז תתבהר האמת אודות האפיפיור פיוס ה-12 ופעילותו בימי מלחמת העולם השנייה. גילברט, שהוא גם מומחה בנושא הנוצרים שהצילו יהודים בימי השואה, מתגלה שוב כקול מתון ומפייס.

מכון אמריקאי המעודד יחסים בין הדתות, "לסלול את הדרך", שבראשותו עומד גרי קרופ, יהודי אמריקאי, אירגן כנס שהתקיים ברומא בנושא דמותו של האפיפיור פיוס ה-12. האפיפיור הזה, שהלך לעולמו לפני 50 שנה, כיהן בתפקיד במשך שנות מלחמת העולם השנייה והוא מאוד שנוי במחלוקת בדו-שיח בין יהודים וקתולים. יש הטוענים שהוא לא עשה די לעזור בהצלת יהודים בזמן השואה.

הבוקר, יום 12 במאי 2008, הלכה לעולמה אירנה סנדלר, אישה קתולית פולניה, שהצילה 2500 ילדים מגטו וורשה בתקופת השואה. יהי זכרה ברוך!

 Image

לרגל יום השואה, טטיאנה מקהילת חיפה שולחת לנו מאמר בנושא האם מריה (מריה אליזבטה סקובצובה), אחת הדמויות המרשימות בכנסיה הרוסית האורתודוקסית. היא הוכרזה כקדושה על ידי מועצת הפטריארכיה של קונצנטינופל (קושטא) ב-2004 יחד עם בנה יורי, כוהן דת בשם האב דמיטרי  קלפינין ואליה פונדמינסקי, כולם גיבורי המחתרת המתנגדת לכיבוש הנאצי בצרפת.

פליטה מרוסיה אחרי המהפכה, מריה אליזבטה הקדישה את חייה לעזרת העניים ביותר בין הפליטים הרוסים בצרפת. היא הפכה להיות נזירה ב-1932 ולקחה את השם האם מריה. כאשר התחילה רדיפת היהודים תחת הכיבוש הנאצי, היא הגיבה לפקודה המכוונת נגד היהודים שעליהם לשים את הטלאי הצהוב עם האמירה: "אין שאלה יהודית בלבד, ישנה גם שאלה נוצרית. לו היינו נוצרים אמיתיים היינו כולנו שמים את הטלאי הצהוב." כאשר התחילו במעצר היהודים, היא עברה ביניהם בניסיון לנחמם. יחד עם עוזריה היא הצליחה להוציא ילדים יהודים מתחת לאפם של הנאצים והונפקו להם תעודות טבילה מזויפות. לבסוף היא ועוזריה נעצרו ונשלחו למחנות איפה שהם ניספו.

קרדינל לוסטיז'ר מפריס נכח בטקס הקדשתה. גם מדינת ישראל הכירה בה כאחת חסידי אומות העולם. יהי זכרה ברוך.

קראו את המאמר השלם ברוסית.


קרא את המסמך מהארכיון ביד ושם אודות האם מריה:
לקרוא

 

Image