כל שנה לרגל חג המולד, האפיפיור נושא דברים בפני העיר רומא והעולם. כאן מסרו של האפיפיור פרנציסקוס לחג המולד 2015.

לצפייה במסר (באיטלקית) כאן

אחיי ואחיותיי היקרים, חג מולד שמח!

ישוע, בן האלוהים, מושיע העולם, נולד לנו בבית לחם מעלמה וכך קיים את הנבואות הקדומות. שם העלמה מרים, אשת יוסף.

אנשים ענווים, מלאי תקווה בטוב ה', הם אלה אשר מקבלים את פני ישוע והכירו בו. כך, רוח הקודש מאירה על הרועים מבית לחם, אשר מיהרו למערה על מנת להשתחוות לעולל. לאחר מכן, הרוח הובילה את הזוג הקשיש והצנוע, שמעון וחנה אל בית המקדש בירושלים והם הכירו את ישוע כמשיח. "כִּי רָאוּ עֵינַי אֶת יְשׁוּעָתְךָ אֲשֶׁר הֲכִינוֹתָ לְעֵינֵי כָּל הָעַמִּים" (לוקס ב:30 – 31).

אכן, אחיי ואחיותיי, ישוע הוא הישועה לכל אדם ולכל עם! היום אני מתחנן בפניו להביט בעין יפה על אחינו ואחיותינו בעיראק ובסוריה, הסובלים כבר זמן רב השלכות העימות המתמשך ואשר נרדפים באופן אכזרי יחד עם קבוצות אתניות ודתיות אחרות. מי ייתן וחג המולד יביא להם תקווה ואף לאנשים רבים אחרים עקורים מבתיהם, גולים, ופליטים, ילדים, מבוגרים וקשישים מהאזורים ההם וברחבי תבל. מי ייתן והאדישות תהפוך לקרבה והסירוב להכנסת אורחים כך שכל אלה הסובלים כעת יקבלו את הסיוע ההומניטארי על מנת להתגבר על קשיי החורף, שישובו למולדתם ויחיו בכבוד.

מי ייתן והאדון יפתח את הלבבות על מנת לתת אימון, שיעניק את שלומו לכל אזור המזרח התיכון ויתחיל באותה הארץ המבורכת על ידי לידתו שם, שיתמוך במאמצי אלה המחויבים לדיאלוג בין ישראלים לפלסטינים.

מי ייתן וישוע מושיע העולם ישמור על כל הסובלים באוקראינה ויעניק למולדתם האהובה את האפשרות להתגבר על המתחים, לכבוש את השנאה והאלימות ולצאת לדרך למסע חדש של אחווה ופיוס.

מי ייתן והמשיח המושיע ייתן שלום לניגריה, מקום שבו (אף בשעות אלה) נשפך עוד דם ואנשים רבים מאבדים את רכושם, נחטפים כבני ערובה או נהרגים. אני מתחנן למען השלום כמוכן בשאר חלקי יבשת אפריקה וחושב במיוחד על לוב, דרום סודאן והרפובליקה המרכז אפריקאית ואזורים שונים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. אני מתחנן בפני כל אלה שלהם אחראיות פוליטית להתחייב להתגבר על מחלוקות ולהשכנת דו קיום בר קיימא באחווה.

מי ייתן וישוע יציל את המספר הרב של ילדים שהם קרבנות אלימות, נהפכים לחפצים בסחר בבני-אדם או נאלצים להתגייס כחיילים; ילדים כה רבים שמתעללים בהם. מי ייתן וינחם את המשפחות האבלות לאותם הילדים שנהרגו בפקיסטאן בשבוע שעבר. שיהיה קרוב לכל אלה הסובלים ממחלות ובמיוחד לקרבנות מגפת האבולה בליבריה, בסיארה ליאונה וגיניאה. אנו מודה לכל אלה המקדישים את עצמם לסייע בידיהם של החולים ובני משפחותיהם באומץ רב. שוב אנו קורא בדחיפות שיעניקו לחולים את הסיוע הנחוץ והטיפול.

העולל ישוע. הרהוריי פונים אל כל הילדים שכיום נהרגים או מתעללים בהם, מהם עוללים שנהרגים ברחם אימם, מקופחים מהאהבה הנדיבה של הוריהם ונקברים באנוכיות של תרבות שאינה אוהבת חיים, ואף ילדים עקורים בגלל מלחמה ורדיפה וילדים שהתעללו בהם וניצלו אותם לעינינו ואנו יושבים בשקט.

אני חושב על הילדים שנטבחו בהפצצות ואף אלה שנהרגו במקום שבו נולד בן האלוהים. אף היום הדממה חסרת העוצמה שלהם זועקת תחת חרב ההורדוסים הרבים. מעל דמם מוצב צל ההורדוסים העכשוויים.

באמת, דמעות רבות השנה בחג המולד והן זולגות יחד עם דמעות העולל ישוע.

אחיי ואחיותיי היקרים, מי ייתן ותאיר רוח הקודש את לבכם כך שנוכל להכיר את הישועה בעולל ישוע הנולד בבית לחם לעלמה מרים, ישועה הניתנת על ידי האלוהים לכל אחד מאיתנו, ולכל איש ולכל אישה ולכל אומות העולם.

מי ייתן ועוצמתו של ישוע, המביאה חירות ושליחות, תורגש בלבבות הסובלים ממלחמה, רדיפה ועבדות. שעוצמת האלוהים הזאת, דרך ענוותו, תסיר את קשיחות הלב של אנשים ונשים רבים השקועים בעולם הזה ובאדישות, הגלובליזציה של האדישות. שגבורתו המושיעה תהפוך את נשקנו לעיתים ולמזמרות, חורבן ליצירתיות, שנאה לאהבה ורכות.

בעת ההיא נוכל לקרוא בשמחה: "עינינו ראו את ישועתך".

בהרהוריי אלה אני מאחל לכולכם חג מולד שמח.