בית אבות לוקנר בנהרייה הינו מוסד שהוקם על ידי אלשיבע המקר מחיפה כדי לתת בית לנשים נוצריות שהצילו חיי יהודים במלחמת העולם השנייה. מרתה, מנהלת הבית וחברת קהילת חיפה מספרת לנו מעט אודות המוסד היפה הזה.

luckner_gertrude

לפני מספר חודשים התפרסם באתר שלנו מאמר על חייה ופעילותה של ד"ר גרטרוד לוקנר בהצלת יהודים תחת הכיבוש הנאצי ועזרתה לכל בן אדם נתון בצרה (לקרוא את המאמר). אחרי המלחמה היא דאגה לנשים הנוצריות שעזרו ליהודים לשרוד בזמן הכיבוש. חלקן נישאו ועלו לארץ ואחרי מות בעליהן נשארו בלי אמצעי קיום מספקים.

עלה לה רעיון להקים בית לאותן הנשים.

כאן החלה עבודתה של אלישבע המקר שהגיעה לארץ כתיירת לפני 45 שנה. משימתה הייתה לבדוק את מצבן של נשים אלה, ואם אכן יש צורך להקים בית להן. היא התחילה בגיוס כספים שהגיעו מקרן במשרד האוצר של ממשלת גרמניה ומאנשים פרטיים. ב-1976 נקנה בית ברחוב סולד 24 בנהרייה, מוקף גינה, הנמצא צמוד לטיילת של חוף הים עם גישה נוחה למרכז העיר. בין הדיירים הראשונים היו רבים מן חסידי אומות עולם - התואר שהוענק ע"י יד ושם לאותם הגיבורים שסיכנו את חייהם בהצלת יהודים .

בשנים הראשונות, כשהחלו לבוא דיירים היה צורך בניקיון, בקניות ובבישול. אלישבע עשתה זאת ביחד עם האב דניאל רופייזן ז"ל, מייסד קהילת חיפה, ועם עזרתן של מתנדבות שהגיעו מגרמניה מדי שנה. אלישבע לא דאגה לטיפול היומיומי בלבד אלא גם בטיפול הסוציאלי וכל זאת בהתנדבות.

עד 1998(שנת פטירתו של דניאל), בכל יום שני, האח דניאל היה עורך תפילה לדיירי הבית וגם הקפידו בבית לציין את כל החגים.

בשנת 1992 אלישבע מונתה יו"ר העמותה וממשיכה לייעץ לעמותה עד היום. בשנת 2003 הוענק לה פרס על מפעל חיים ע"י ידי "האגודה לתכנון ופיתוח שירותים למען הזקן בישראל" שכלל פרס כספי שגם אותו תרמה לבית.

מבלי קרובי משפחה בארץ, הבית תוכנן לספק לדייריו תחליף לבית ולמשפחה מכל הבחינות. כל דייר מקבל חדר נפרד, הכולל מקלחת ושירותים. לרוב החדרים ישנה מרפסות או יציאה לגינה. בית האבות פועל ברישיון ובפיקוח משרד הרווחה כמעון לזקנים עצמאיים ותשושים. הבית מונה כ-14 חדרים ואחד מהם מיועד לזוג הכולל חדר שינה וחדר מגורים. השירותים שניתנים במקום כוללים שירות רפואי מלא ע"י רופאה ואחות, שירות סוציאלי, אם בית המתגוררת בבית האבות, 4 מטפלות ותיקות ומנוסות, מתנדבים מגרמניה, שיעורי התעמלות ומלאכת יד, גינון, טיולים, פעילויות תרבות, שירותי ניקיון וכביסה. דיירי הבית נהנים משלוש ארוחות עיקריות וארוחות ביניים, המבושלות במקום תוך כדי התייחסות מלאה להעדפות והמלצות רפואיות של כל דייר ודייר.

כיום ישנם גם דיירים יהודים ועולים חדשים מאירופה המדברים שפות שונות.

 

בית אבות לוקנר

רחוב סולד 24

נהרייה

טלפון  04-9920465

שייך לעמותה מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח)