היום, 1 בפברואר, רשות האוכלוסין וההגירה תחל למסור הודעות גירוש למבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן.
אנו מפרסמים את הצהרת ראשי הכנסיה הקתולית בישראל בנוגע לתוכנית הקובעת למבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן "עזיבה או כליאה".ב -1 בינואר 2018, רשות האוכלוסין וההגירה בישראל פירסמה הודעה על יישום תוכנית עבור מבקשי המקלט מסודאן ומאריתריאה, המציעה להם בחירה בין שתי אופציות: יציאה או כליאה. על פי המידע שפורסם, מי שעוזב עד סוף מרץ 2018 יקבל "מענק" בסך 3.500 דולר בתוספת כרטיס טיסה. מי שנשאר לאחר תאריך זה יהיה כפוף ל"פעולות אכיפה" אחרי פרק זמן מוגדר.

מסמך נוסף קובע כי מבקשי מקלט ופליטים מסודאן ומאריתריאה (למעט נשים, ילדים, הורים לקטינים הסמוכים על שולחנם, קרבנות עבדות או עבודת כפייה או סחר מיני) שיבואו לחדש את אשרות השהייה הזמניות שלהם, החל מ -2 בפברואר 2018, ידעו שיש להם 60 יום כדי לעזוב את ישראל וללכת או לארצם או לאחת משתי מדינות "שלישיות" אפריקניות. המסמך קובע כי ניתן לערער על החלטה זו, אבל הליך הערעור לא יעכב את הוצאתו של מבקש המקלט מעבר ל -60 הימים שנקבעו מראש אלא אם כן יתקבל ערעורו. מי שיישאר בישראל מעבר ל -60 ימים אלה ייכלא.

התכנית שפורסמה ב -1 בינואר 2018 קובעת כי אוכלוסיית היעד ההתחלתית הם מבקשי המקלט האריתראים והסודאנים שלא הגישו בקשה למקלט לפני 1 בינואר 2018. אותה תוכנית מוסיפה כי רשות האוכלוסין וההגירה תשקול להרחיב את האוכלוסייה המיועדת לגירוש למדינות שלישיות, לרבות ביחס למי שבקשתו למקלט עדיין תלויה ועומדת.

בעוד אנו מודעים לצורך שיש לפקח על זרם מבקשי המקלט בארצנו, כמו בכל ארץ אחרת, איננו יכולים להשאר אדישים מול מצבם החמור של מבקשי מקלט כה רבים שבורחים מפני רודנות, מלחמה, ועוד תנאים איומים כאלה. לא יעלה על הדעת שרווחת החברה הישראלית תושג על חשבון אנשים כה רבים שנדחים החוצה ובני אדם כה רבים שנחשפים, ללא הגנה, לעתיד טעון סכנות. "כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם" (ויקרא יט: 34).

אנו מקווים שהרשויות תקחנה בחשבון את מצוקתם של מבקשי המקלט הנמצאים בישראל ותמצאנה בשבילם פתרונות אנושיים יותר.

 

- הארכבישוף פיירבטיסטה פיצבלה, המנהל האפוסטולי של הפטריארכיה הלטינית בירושלים.

- הארכבישוף ג'ורג' בקעוני, הארכבישוף היווני-קתולי של עכו

- הארכבישוף מוסא אל-חאג', הארכבישוף המארוני של חיפה וארץ הקודש

- הבישוף ג'אצ'ינטו-בולוס מרקוצו, בישוף עוזר, נציג הפטריארך עבור ירושלים ופלסטין.

- האב פרנצ'סקו פאטון, פרנציסקני, קוסטוס (שומר) של ארץ הקודש

- האב חנא כלדאני, נציג הפטריארך עבור ישראל
- האב רפיק נהרה, נציג הפטריארך עבור הקתולים הדוברים עברית בישראל ומתאם העבודה הפסטורלית, מטעם הכנסיה, בקרב המהגרים ומבקשי המקלט