ביום ב, ה-6 בנובמבר 2017, קיבל החשמן קורט קוך, הנשיא על המועצה לאחדות הנוצרים והוועדה האפיפיורית ליחסים דתיים עם היהודים, פרס באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.

koch beersheba1

הפרס האקומני לסובלנות ולהבנה דתית וחברתית על שם לדיסלב לסט הוענק לחשמן על מאמציו לקדם את היחסים בין הכנסייה הקתולית לעם היהודי. בהזדמנות זו נשא החשמן דברים בנושא ההיסטוריה והאופי של היחסים בין הכנסייה לעם היהודי. הוא תיאר את השינויים העצומים שהתרחשו לאחר פרסום "נוסטרה אייטאטה" ב-1965, ואף תיאר את "השינוי המשמעותי ביחס הכנסייה הקתולית" ליהודים, שהפכו ל-"שותפים אמינים וידידים טובים". החשמן עמד על כך שהכנסייה "שואבת תזונתה וכוחה מן השורש שהוא ישראל ותמות אם תנותק מן השורש הזה".

מאוחר יותר אחר הצהריים, החשמן השתתף בשולחן עגול בנושא: "השיבה של אלוהים במאה ה-21". לצד החשמן היו שני דוברים נוספים, הרב דוד רוזן מהוועד היהודי האמריקני, והרבה תמר אלעד-אפלבאום, מקהילת ציון בירושלים. הנוכחים אף הם השתתפו בדיון.

באירוע השתתפו הארכיבישוף פיירבטיסטה פיצבלה והבישוף ג'יאצ'ינטו בולוס מרקוצו מהפטריארכיה הלטינית של ירושלים, מונסיניור מרקו פורמיקה, הממונה על שגרירות הוותיקן בישראל, האב דוד נויהאוז והאב פיוטר זלסקו, הממונה על קהילת באר שבע, מנציגות יעקב הצדיק, משלחת מהפטריארכיה היוונית-אורתודוקסית בירושלים ושני נזירים ממנזר אבו-גוש הבנדיקטי. את טקס ואת השולחן העגול הנחה פרופסור חיים היימס, דיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון.

koch beersheba2