האפיפיור פרנסיס אמר שהידע והחוכמה חייבים להתקדם יחד, כאשר הוא בירך את משלחת אוניברסיטת תל אביב ב-23 באוקטובר 2017 באולם האפיפיורים בוותיקן.

ta uni francis

האפיפיור אמר למשלחת:

חברים יקרים,

אני מקבל את פניכם בשמחה, ואני מודה לפרופסור יוסף קלפטר, רקטור אוניברסיטת תל אביב, על דבריו הנדיבים.

בפניכם אני מביעה את הערכתי למחויבותכם לחינוך הצעירים, המייצגים את ההווה ואת העתיד של החברה. מלאכת החינוך, תובעני ואף חיוני, דורש תובנה גדולה ועדינות, כי מטרתו לעצב את האדם כולו. יישום שירות חיוני זה בהחלט דורש ידע מקצועי וטכני ואף מומחיות, אך גם אמפתיה ורגישות, כדי לטפח דיאלוג עם הסטודנטים ולקדם את עיצובם הן כפרטים והן כאנשי מקצוע עתידיים בתחומי הלימוד שלהם.

במילה אחת, הידע והחוכמה חייבים להתקדם יחד. חוכמה, במובנה התנ"כי, דוחקת בנו ללכת אל מעבר למציאות האמפירית כדי לגלות את משמעותן העליונה. אתגר האוניברסיטאות הוא לעודד תרבות של חוכמה, כזו המסוגלת ליצור הרמוניה בין מחקר טכני ומדעי לגישה הומניסטית, מתוך אמונה כי המרדף אחר האמת והטוב הוא בסופו של דבר אחד. כך שלמה בן דוד, בשעת עלייתו לכס המלוכה, התבודד בתפילה במקדש גבעון, והתחנן בפני האל שתינתן לו חוכמה במילים אלה: "וְנָתַתָּ לְעַבְדְּךָ לֵב שֹׁמֵעַ לִשְׁפֹּט אֶת-עַמְּךָ לְהָבִין בֵּין-טוֹב לְרָע" (מלכים א ג:9).

העולם שלנו זקוק באופן דחוף לפתח תרבות של חוכמה. אנחנו צריכים למצוא דרכים לעצב מנהיגים המסוגלים לצאת לדרכים חדשות במאמץ לענות על הצרכים של היום מבלי לפגוע בדורות הבאים (ראה Laudato si, 53). עמידה באתגר זה בצורה אפקטיבית חשובה עוד יותר לאור החברה הגלובלית המתפתחת, המסומנת במשברים חברתיים וכלכליים ובסכסוכים בין-הדורות. אני בטוח שהאוניברסיטה שלכם תשאף לייצר מנהיגים עתידיים רגישים לבעיות האתיות העמוקות העומדות בפני החברות שלנו, ואף לצורך להגן על הפגיעים ביותר בקרב אחינו ואחיותינו. שכן רק על ידי שירות ההתפתחות האנושית האינטגרלית יכולים המדע והאמנות להפגין את כבודם המלא.

אני מודה לכם על ביקורכם, ואני מתפלל שתמיד תהיה צמאים לחוכמה שהיא מתנה האל, המאפשרת לנו לנהל חיים טובים המניבים פרי. יברך אתכם, את משפחותיכם ואת עבודתכם החשובה.